Czy wyjazdy za granicę są bezpieczne?

 

Dużo się dzisiaj pisze o krajach zagrożonych atakiem terrorystycznym. Wiele jest w tym prawdy, ale wiele też  rozgarniają media z różnych powodów. Na stronie Ministerstwa Spraw Zewnętrznych na bieżąco są umieszczane informacje, co do których krajów lepiej nie wyjeżdżać. Przyjrzyjmy się wybranym z nich.

 

Wakacje w Etiopii

Najnowszy komunikat MSZ ostrzega przed podróżą w te rejony Afryki ze względu na zaostrzone zagrożenie atakiem terrorystycznym, a tym samym ogłoszonym 9. Października stanem wyjątkowym w całym kraju. Szczególnie odradzane są podróże w rejony miasta Gondar i Bahir Dar oraz obszarów przygranicznych z innymi państwami.

 

Ciepła Turcja

Niegdyś raj tanich ofert biur podróży, na równi z Egiptem, dzisiaj odradzany ze względów działań wojennych prowadzonych przy granicy z Syrią i Irakiem. W całej Turcji utrzymuje się zagrożenie atakiem terrorystycznym oraz obowiązuje stan wyjątkowy, który jest wynikiem nieudanie przeprowadzonego zamachu stanu w lipcu tego roku.

Demokratyczna Republika Konga

Kraj był chętnie wybierany jako idealne miejsce w podróż poślubną, jednak dzisiaj ministerstwo odradza w podróż w tej rejony. Na miejscu można znaleźć się w środku zgromadzeń publicznych, które są wynikiem niepokoju odłożenia wyborów powszechnych. Odradzane są wizyty w takich miastach jak kinszasie i Lumumbashi. Nie zaleca się również podróżowania w rejony innych większych miast

 

Co, jeżeli musimy idąc się w podróż do niebezpiecznych państw?

  • Przede wszystkim wyjazd należy zgłosić do programu Odyseusz.msz.gov.pl który w sytuacjach nadzwyczajnych, które mogą pojawić się na miejscu, pozwoli MSW podjąć kontakt z Polakami tam przebywającemu i udzielić informacji lub niezbędnej pomocy.
  • Pobierz na telefon aplikację iPolak 3.0, która pozwoli ci na bieżąco śledzić informacje o sytuacji w danym kraju.
  • Dobrze zaplanuj swój wyjazd, dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego jedziesz, oraz czy posiadasz ważny paszport i niezbędne wizy.
  • Wykup polisę ubezpieczeniową, która obejmuje także kraj docelowy. Koszty hospitalizacji bywają bardzo wysokie, często przekraczając kilkaset tysięcy złotych.
  • Dowiedz się, gdzie będą najbliższe placówki dyplomatyczne
You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *