Rowerowe porady – pedały wpinane czy platformowe ?

Każdy zapalony kolarz prędzej czy później staje przed dylematem, czy nie zamienić klasycznych pedałów platformowych na te umożliwiające wpięcie butów. Pierwsze z nich są powszechnie spotykane, proste w użytkowaniu i obsłudze. Z kolei pedały wpinane mają mniejszą powierzchnię, ale umożliwiają spięcie obuwia z pedałem. Które zatem wybrać? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Jakie zalety i wady mają pedały platformowe?

To zdecydowanie najpopularniejszy typ pedałów. Są uniwersalne i sprawdzają się zarówno w przypadku początkujących, jak i bardziej doświadczonych kolarzy. Na rynku znaleźć można wiele ich rodzajów. Dla osób, które jeżdżą bardziej ekstremalnie niż rekreacyjne przeznaczone są np. pedały platformowe o dużej powierzchni z tzw. pinami.

Piny to nic innego jak krótkie wypustki, które wbijają się w podeszwę buta unieruchamiając jednocześnie stopę i zapewniając lepszą kontrolę nad rowerem. Ten typ pedałów cieszy się znaczną popularnością wśród rowerzystów doświadczonych. Trzeba jednak pamiętać, że podczas jazdy na stromych i nierównych powierzchniach, nawet najwyższe piny nie utrzymają w 100% buta, a jego zsunięcie się może być groźne. Dlatego też zaleca się dodatkowo stosowanie ochraniaczy na kolana i piszczele.

Pedały platformowe sprawdzą się zarówno podczas jazdy na mieście czy w górach. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania i zainwestować w sprzęt sprawdzonych producentów.

para pedałów rowerowych

 

A może pedały wpinane?

Większość osób, która chociaż raz wypróbowała jazdy na pedałach wpinanych, pozostaje im już wierna i nie wraca do platformowych. Choć są one wprawdzie nieco droższe, wymagają regularnej konserwacji i serwisowania oraz odpowiedniego, nie najtańszego obuwia, to jednak mają praktycznie same zalety. Wykorzystywane mogą być zarówno na szosie, jak i podczas jazdy bardziej ekstremalnej.

Pedały wpinane w kolarstwie XC i szosowym zapewniają efektywną pracę, zwłaszcza na podjazdach, a także symetryczne, prawidłowe ułożenie stóp. Z kolei w downhillu (zjeździe wyczynowym) dobrze trzymają stopę nawet na najbardziej nierównych powierzchniach, a więc nie trzeba się martwić o ewentualne wypadnięcie z roweru. Jednak na samym początku mogą być one także niebezpieczne. Wiele osób ma bowiem problemy z wypinaniem, które powinno się odbywać poprzez specyficzne wychylenie stopy. Po jakimś czasie wypinanie staje się jednak już intuicyjne, a pedały tego typu okazują się równie wygodne w użyciu co platformowe.

Oferta pedałów wpinanych na rynku jest dość szeroka, choć nieco skromniejsza niż w przypadku pedałów platformowych. Modele wpinane dedykowane do bardziej ekstremalnych form kolarstwa posiadają masywniejszą budowę i dość rozbudowaną platformę. Pedały szosowe i modele przeznaczone do XC są mniejsze, a tym samym oczywiście znacznie lżejsze. Przed podjęciem decyzji o zakupie dobrze jest przetestować ten typ pedałów i przekonać się na własnej skórze, jak wpływają na technikę jazdy. Każdy rowerzysta potrzebuje oczywiście nieco czasu, aby przyzwyczaić się do zmiany.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *