Przydatne lampy do ogrodu

 

Ogród powinien wyglądać pięknie nie tylko w słoneczny dzień, ale także w nocy. Dobrze zaaranżowane oświetlenie ogrodu pozwoli na wydobycie z niego dodatkowej duszy otoczonej poświatą subtelności, które wzbudzi w okolicznych mieszkańcach oddechy podziwu. Dodatkowym atutem oświetlonego w nocy ogrodu jest możliwość korzystania z jego uroku po zmierzchu. Dlatego ważne jest, aby ogród i jego oświetlenie zaprojektować w sposób logiczny i praktyczny. Miejsca, gdzie powinny zostać umieszczone lampy powinny być odpowiednio przemyślane, aby nie zakłócać pozostałych elementów ogrodu zachowując jego harmonię.

 

 

Jak dobrać lampy do ogrodu

Dobór oświetlenia ogrodowego jest równie ważny, co rodzaj flory się w nim znajdujący. Wybierając lampy do ogrodu powinno się stawiać przede wszystkim na ich funkcjonalność. Nie powinny utrudniać poruszania się w ogrodzie. Jednym z dobrych pomysłów jest oświetlenie drzew od spodu. Takie lampy znajdują się blisko konaru, gdzie nie przeszkadzają swoją obecnością. Lampy takie podkreśla nie tylko drzewa, ale również krzewy od środka. Takimi lampami są lampy gruntowe, które umiejscowione w podłożu pełnią także funkcję dekoracyjną za dnia.

Właśnie z powodów wizualnych dobór właściwych lamp jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależny jest efekt końcowy ogrodu. Lampy dające światło ciepło utworzą nastrój romantyczny, sprzyjający miłosnym uniesieniom. Światło zimne da efekt przeciwny, lecz bardziej poważny. Jaśniejsze światło bardziej nada się na towarzyskie spotkanie przy grillu, lub do czytania w ogrodzie po zmroku.
Ważne jest, aby nie świecić zbyt mocnym światłem zbyt blisko roślin, ponieważ nie tylko może to dać zły efekt, ale tez uszkodzić florę

 Lampa ogrodowa

Lampy na ścieżkę

Jeżeli zamiarem będzie oświetlenie ścieżki, dobrze wyglądają małe lampy solarne. Ich zaletą je sto, że są zasilane darmową energią słoneczną, i zaczynają świecić zaraz po zapadnięciu zmroku. Są one dyskretne, a jednocześnie subtelnie się wkomponuje w krajobraz ogrodu przy domu. W sklepach można wybrać lampki, które świeca pod kątem 360 stopni lub takie, które pozwalają na regulację kąta padania światła. Lampki solarne powinny być ustawione w miejscu nasłonecznionym, a miały szansę się naładować w ciągu dnia. Jeżeli ścieżka znajduje się miejscu będącym większości dnia w cieniu, lepiej jest wybrać małe lampki zasilane bateryjnie. W tym wypadku należy się upewnić, ze dane urządzenie posiada wszystkie niezbędne certyfikaty.

Oświetlenie solarne i bateryjne ma te zaletę, że działa bezprzewodowo. Nie trzeba więc rozkopywać trawinka, aby pochować kable, co ma miejsce w przypadku większych lamp ogrodowych.

 

Najlepsze miejsca na lampy ogrodowe

Przed zakupem lamp gruntowych należy dokonać oględzin miejsc, gdzie miały by zostać osadzone w celu sprawdzenia, czy dany typ będzie tam pasować. Można to zrobić np. świecąc w danym miejscu latarką, jednak lepszym pomysłem będzie wykorzystanie przenośnej lampy dającej więcej światła, a tym samym da efekt zbliżony do zakupionych lamp. „testowe” oświetlenie powinno być tak ustawione, jak byśmy tego chcieli od lampy „właściwej”.

 

 

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *