wenecja

Plac św. Marka – miejsce, które warto zobaczyć wcześniej niż inne

Plac św. Marka jest jednym z najsłynniejszych miejsc tego typu na świecie, a znajduje się w Wenecji. Przez stulecia pełnił funkcję serca miasta, gdzie w Pałacu Dożów urzędowali jego zarządcy, a w sąsiadującej Bazylice św. Marka przyjmowano przywódców państw i papieży. Sylwetki wspaniałych budowli górują nad placem. To trzeba zobaczyć!

Jak wygląda Plac św. Marka?

Obecny wygląd placu pochodzi z końca XII wieku, wcześniej przepływał tu jeden z weneckich kanałów dzieląc plac na dwie części. Plac św. Marka ma kształt litery L, a wejścia strzegą dwie granitowe kolumny, które zdobią posągi patronów miasta: skrzydlatego lwa, symbolu Republiki Weneckiej oraz pierwszego patrona miasta, św. Teodora ze smokiem. Ten fragment placu kiedyś pełnił funkcję wewnętrznego portu, a kolumny wskazywały morską bramę do Wenecji. Po lewej stronie Piazzetty (tak Włosi mówią o placu) znajduje się jedna z największych bibliotek we Włoszech, a po prawej wznosi się majestatyczny przykład weneckiego gotyku, Pałac Dożów (Palazzo Ducale), będący przez tysiąc lat siedzibą władców i rządów niezależnej Republiki Weneckiej. Nad placem góruje kolejny symbol miasta, strzelista 99-metrowa Kampanila (Campanile). To zrekonstruowana i wielokrotnie przebudowywana średniowieczna dzwonnica z końca XI w., która dzisiejszy kształt uzyskała w XVI w. Najwspanialszym budynkiem na placu jest Bazylika św. Marka.

Cuda Bazyliki św. Marka.

Plac jest godnym tłem dla wspaniałych budynków. Jednym z nich jest Bazylika św. Marka, będąca trzecią świątynią wzniesioną w tym miejscu. Ciało świętego Marka zostało wykradzione przez wenecjan, a miało być złożone w bazylice, której budowę rozpoczęto w IX wieku. Kościół szybko stał się centrum życia religijnego i politycznego Wenecji. Przez wiele wieków był prywatną kaplicą dożów, a przed jej ołtarzem rządzący otrzymywali nominacje i insygnia władzy. W 1807 r. bazylika przejęła rolę miejskiej katedry. Swój obecny wygląd bazylika zyskała w XI wieku, a w wieku XIII jej wnętrze zaczęto ozdabiać mozaikami wysadzanymi złotem, które są arcydziełami sztuki bizantyjskiej. Fasada świątyni jest zbudowana z pięciu arkad, a na każda z nich składają się dwa rzędy kolumn. Na całej długości przecina ją taras z balustradą, zwany Loggia dei Cavalli. Można z niej podziwiać plac św. Marka oraz detale fasady, czyli kolumny, rzeźby i niezwykłe mozaiki.

To trzeba zobaczyć – Pałac Dożów

Pałac Dożów wybudowano między XIV a XV wiekiem. Potężna budowla sprawia wrażenie lekkiej, gdyż

zdobią ją delikatne romby z różowego i białego marmuru z Werony, a fasada wspiera się na koronkowych arkadach ze śnieżnobiałego marmuru z Istrii. Główna brama prowadzi na dziedziniec naprzeciwko Schodów Gigantów, na których koronowano dożów, a jedną z sal zdobią portrety 76 dożów weneckich. Po utracie niepodległości przez Republikę Wenecką, Pałac Dożów stał się siedzibą władz francuskich, a później austriackich.

Odwiedzając Wenecję, z pewnością obejrzymy także Plac św. Marka i zgromadzone na nim zabytki. Warto usiąść w jednej z knajpek i poczuć się jak rodowity wenecjanin. To miejsce z pewnością nas oczaruje.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *