Niezbędne akcesoria dla początkującego fotografa

 

Jeżeli zaczynasz przygodę z fotografią powinieneś wiedzieć, że na samym aparacie się nie kończy, jeżeli chcesz robić lepsze niż przeciętne zdjęcia. Najważniejszym w życiu fotografa jest oczywiście praktyka, ale nawet doświadczony fotograf bez dobrego sprzętu ani akcesoriów nic nie zrobi. Co więc warto posiadać jako fotograf?

Obiektyw na każdą okazję

Większość osób zadowoli zwykły obiektyw zmienno-ogniskowy, który jest dołączany często do aparatu przy zakupie. Nic więc dziwnego – płynna regulacja, np. 55-200 mm pozwala  na robienie zdjęć w większości sceneriach. Jednak wprawne oko od razu zauważy, że same zdjęcie wyglądają trochę gorzej, chociaż i tak zdecydowanie lepiej niż w aparatach kompaktowych oraz przekłamanych zdjęć wykonanych za pomocą nawet najdroższych smartfonów. Cechą obiektywów zmienno-ogniskowych jest to, że ze względu na dużą ilość ruchomych części w środku, zdjęcia mają sporo defektów obrazu, nie zapominając o tym, że są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego warto zaopatrzyć się również o obiektyw stałoogniskowy, najlepiej 35mm, który sprawdzi się w większości warunkach, od fotografii ulicznej po wykonanie portretów. Nieco tańszy jest obiektyw 50mm z większym kątem widzenia, dlatego bardziej nadaje się do robienia zdjęć portretowych, jednak może już sprawiać trudności w zamkniętych pomieszczeniach.

Sposób na nieruchomy aparat

Jeden z tańszych elementów u fotografa, a jednocześnie dający bardzo dużo do tego, co chcemy wyrazić. Dzięki statywowi całkowicie eliminujemy drżenie aparatu. Idealnie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy chcemy otworzyć migawkę na dłużej, np. 2 sekundy, by zrobić film ze światłem albo chociażby księżyca. Wskazany wszędzie tam, gdzie przypadkowy ruch aparatu jest niepożądany.

Akcesoria fotograficzne

Pilot i wężyk

Niemal zawsze się przydadzą zwłaszcza w sytuacjach, gdy zależy ci na szczegółach. Za pomocą pilota możesz zrobić zdjęcie nie dotykając aparatu, co minimalizuje ryzyko poruszenia. Idealnie sprawdza się przy pracy z modelką, gdy nie chcesz odrywać od niej oczu, albo gdy ustawiłeś długi czas naświetlania, np. podczas nocnych ujęć.

Filtr polaryzacyjny

Jest to najważniejszy element w aparacie, jeżeli chcesz robić, na których znajdować się będzie niebo. Obowiązkowy element przy fotografii chmur i krajobrazów, również tych miejskich. Filtr polaryzacyjny wyrównuje kontrast nieba, dzięki czemu można sfotografować chmury na wodzie, czy chociaż wykonać zdjęcie przez szybę, gdyż usuwa wszystkie refleksy.

Karta pamięci

Ale nie ta zwykła, ale w modułem WiFi. Niezastąpiona w pracy w studnio, jeżeli twój aparat nie ma wbudowanej łączności WiFi. Za jej pomocą każde zdjęcie natychmiast jest przesyłane do komputera, gdzie możesz je podejrzeć na większym ekranie. Karty tego typu mają także wbudowaną pamięć na wypadek, gdybyś utracił połączenie z komputera, albo nie miałbyś go ze sobą, a chciałbyś zrobić dobre zdjęcia.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *