Jarmarki bożonarodzeniowe

Najpiękniejsze miasta do zwiedzania – zaurocz się klimatem Wiednia, Budapesztu i czeskiej Pragi

Wiedeń, Praga i Budapeszt to wyjątkowe miasta, a każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat. Nic dziwnego, że odwiedza je wielu turystów, którzy chcą przespacerować się uliczkami noszącymi ślady stóp wielkich władców. W okresie zimowym europejskie stolice nie są tak tłumnie odwiedzane, a nadal zachwycają. Warto je zobaczyć!

Co się dzieje w pięknej Pradze?

Praga jest mieszanką wielu stylów architektonicznych i miastem pełnym kontrastów, a obok wiekowych zabytków mieszczą się zatłoczone puby, w których leje się czeskie piwo. Miasto zawsze jest piękne, ale zimowa sceneria dodaje mu uroku. Wieczorem ulice zmieniają w wielki jarmark, a ozdoby świąteczne stwarzają odpowiedni, magiczny klimat i zachęcają do spacerów, mimo mroźnej pogody. Zimą organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy, który rozpoczyna się już pod koniec listopada i trwa aż do początku stycznia. Na gości czeka wiele atrakcji, na przykład koncerty kolęd.

Na stoiskach można kupić miód pitny i inne przysmaki, a także wyroby z wosku pszczelego, drewniane zabawki i ozdoby świąteczne. Turyści zajadają się trdelinikami, czyli tradycyjnym przysmakiem z ciasta drożdżowego, posypanym cukrem i migdałami. W czasie jarmarku w powietrzu unosi się zapach węgla drzewnego i przypraw korzennych, a wesoła atmosfera udziela się wszystkim.

Ferie zimowe w Wiedniu

Ślady dawnej potęgi stolicy cesarstwa Habsburgów są w Wiedniu widoczne do dzisiaj. Centralnym punktem śródmieścia jest Stephanplatz z imponującą katedrą św. Szczepana. Największe wrażanie robię jednak wiedeńskie pałace, właściwie zamki, w których mieszkała choćby słynna cesarzowa Sissi.

Monumentalne budowle są pięknie utrzymane i zachwycają urodą. Belweder, przepiękny pałac Schonbrunn i Hofburg, czyli cesarski pałac Habsburgów oczarują każdego turystę. Po długiej wędrówce warto wstąpić do jednej z wielu tradycyjnych knajpek zwanych Beisl, które serwują porządne porcje jedzenia. Specjalnością wiedeńskich kucharzy jest Tafelspitz, czyli porcja wołowiny gotowanej w rosole, podawana z pieczonymi ziemniakami i zielonym sosem cebulowym. Pyszny obiad warto zakończyć deserem, na który podaje się strudel z jabłkami lub słynny tort Sachera. Zimą odbywają się jarmarki przedświąteczne, gdzie spróbujemy słynnego grzanego wina. Pycha!

Zima w Budapeszcie

Budapeszt to zachwycające miasto, przez które płynie urokliwa rzeka Dunaj. Dzieli ona stolicę Węgier na dwie części – górzystą Budę i nizinny Peszt. Zimowa sceneria dodaje miastu uroku, gdyż budynki publiczne (Parlament, Opera, Zamek Królewski) są pięknie doświetlone, a Most Łańcuchowy zdobi girlanda z lamp. Po rzece pływają statki, a z ich pokładu można podziwiać wyjątkową panoramę miasta. Po nieco mroźnej przejażdżce trzeba pędzić na plac Vörösmarty, na którym mieści się wielki jarmark bożonarodzeniowy. Wśród wielu straganów z pamiątkami, prezentami i rękodziełem znajdziemy także budki z pysznym regionalnym jedzeniem.

Wspaniałe europejskie stolice po prostu trzeba odwiedzić. W zimowej scenerii prezentują się zjawiskowo, więc nie czekajmy na lato, a już teraz spakujmy walizkę i ruszajmy w podróż.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *