Bluzy z kapturem – modny styl uliczny

Bluzy męskie wyposażone w obszerny kaptur i zapewniające komfort oraz ciepło szybko podbiły ulice. Nie można się temu dziwić, gdyż pozwalają również na zachowanie męskiego i oryginalnego wyglądu. Do niedawna były kojarzone wyłącznie ze stylem hiphopowym, a także z gangsterskim stylem ubierania. Czy coś się zmieniło w tej kwestii?

Bluzy męskie z kapturem – skąd się wzięły?

Początkowo kaptury i odzież taka jak bluzy były noszone oddzielnie. Kaptur zarzucany był na odzież wierzchnią. Tak ubrani chodzili między innymi średniowieczni mnisi. Kaptur w takiej formie kojarzy się również z ilustracjami przedstawiającymi katów.

Bluzy męskie z kapturem w formie, jaką znamy dzisiaj pojawiły się dopiero w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Początkowo były to bardzo cienkie, bawełniane bluzki, które miały zastąpić bieliznę dla sportowców i robotników – miały ułatwić utrzymanie ciepła w czasie pracy na zewnątrz. Z czasem, w latach 40. XX wieku bluzy z kapturem zaczęto produkować jako odzież wierzchnią. W tej formie bluzy stały się jednym ze strojów sportowych drużyn szkolnych, ale z uwagi na swoją wygodę bardzo szybko wyszły poza szkolne mury. Późniejsze dekady sprawiają, że bluzy z kapturem zaczęły być silnie kojarzone z młodocianymi gangami oraz mniejszością afroamerykańską. Dzisiaj po bluzy z kapturem sięgają przede wszystkim młodzi mężczyźni, którzy chcą wyglądać modnie i stylowo.

Jakie bluzy męskie z kapturem można znaleźć w sklepach?

Podobnie jak w przypadku innych części męskiej garderoby, tak i w przypadku bluz z kapturem możemy rozróżnić kilka rodzajów, dzięki czemu każdy mężczyzna może dobrać model idealnie wpisujący się w jego modowe gusta. Do najchętniej wybieranych bluz z kapturami należą:

  • bluzy rozpinane – najczęściej są to bluzy na zamek błyskawiczny, chociaż można znaleźć również bluzy zapinane na napy – te bardziej kojarzą się ze standardowymi bluzami noszonymi w stanach przez zawodników szkolnych drużyn;
  • bluza nakładana przez głowę – jeden z najbardziej charakterystycznych modeli, z reguły bez żadnych ozdobników;
  • kangurki – jest to bluza z kapturem oraz z charakterystyczną kieszenią pośrodku, przypominającą nieco torbę kangura, stąd też jej nazwa.

Dodatkowo kaptur w bluzie może być luźny lub ściągany przy pomocy specjalnych troków.

Jak nosić bluzę z kapturem?

W zależności od modelu bluzę z kapturem można nosić samodzielnie, jako okrycie wierzchnie lub pod kurtkę. Dobór kurtki do buzy z kapturem w dużej mierze zależy od tego jaki ostatecznie efekt chcemy uzyskać. Do stylizacji casualowych można ubrać kurtkę ze skóry licowej lub zamszu. Tutaj najlepiej sprawdzą się modele takie jak bumper czy biker. Bluza z kapturem dobrze wygląda również w zestawieniu z kurtką puchową.

Bluzy męskie z kapturem dobrze prezentują się przede wszystkim w zestawieniu z jeansami typu loose oraz regular. Co istotne styl uliczny pozwala na dość dużą dowolność w doborze poszczególnych elementów garderoby. Ważne jest to, aby zachować swój styl, a także by było wygodnie.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *